پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری ۴۸ اسلاید قابل ویرایش

پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری 48 اسلاید قابل ویرایش
۵
(۱)

عبدالعظیم حسنی یا شاه عبدالعظیم از نوادگان پیشوای دوم شیعیان، حسن بن علی بن ابیطالب است که در شهر ری در آرامگاه شاه عبدالعظیم مدفون شده‌است. کنیه وی ابوالقاسم و ابوالفتح است.بنابراین در بخش پاورپوینت معماری سایت معماری دی ال ,پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری ۴۸ اسلاید قابل ویرایش جهت ارائه تقدیم همراهان عزیز میکنیم .

پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری 48 اسلاید قابل ویرایش

معماری و ساختمان

آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام همانند دیگر زیارتگاه های بزرگ و معتبر در آغاز امر، شامل بنای حرم یعنی قسمت اصلی و مرکزی آن بود و به تدریج در طول سده های مختلف بناها و متعلّقات دیگر متّصل بدان و پیرامون آن احداث شد و بصورت مجموعه بزرگ کنونی مشتمل بر حرمها، رواقها، مسجد ،ایوانها، صحن ها و دیگر آثار مربوطه و وابسته به آن در آمد که بقاع (دوبقعه) امامزاده حمزه علیهالسّلام و امامزاده طاهر علیه السّلام نیز در همین مجموعه قرار دارد.

بنای اصلی و نخستین این آستان یعنی حرم آن در نیمه قرن سوّم هجری توسّط ” محمّد پسر زید داعی علوی” تعمیر اساسی یافت و درگاه اصلی ورودی آن که در سمت شمال واقع است، نخست به فرمان پادشاهان آل بویه و سپس به همّت مجدالملک قمی تکمیل گشت و آذین یافت.

پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری 48 اسلاید قابل ویرایش

معماری بنا

بنای حرم در قسمت پائین به شکل چهارضلعی و اندازه هر ضلع حدود هشت متر است و مانند همه بناهای سلجوقی بر فراز چهار گوشه حرم چهار گوشواره یعنی چهار طاق مورّب احداث نموده اند و قسمت بالای آن را نیز بصورت هشت ضلعی ترتیب داده اند و بالاتر از قسمت هشت ضلعی، با احداث طاق بندی های کوچک آن را به شانزده ضلعی تبدیل و بدین نحو زمینه را برای ایجاد پوشش گنبدی فراهم ساخته اند. (درون حرم در حال حاضر مزین به آینه کاری می باشد) پوشش زرّین گنبد شامل ” طاق ضربی مدوّر” و گنبد بالایی آن با ساقه و بدنه بلند بصورت ” مخروطی یا هرمی” بوده که در زمان شاه طهماسب صفوی تغییر شکل یافته است.

پروژه های مشابه |   پروژه معماری طراحی پلی کلینیک | پلان معماری | فایل های سه بعدی

پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری 48 اسلاید قابل ویرایش

معماری سر در شاه عبدالعظیم حسنی

سردر قدیمی مورّخ به سال “۹۴۵ هجری” با در آهنی قدیمی تر( که شاید از قرن پنجم هجری باشد ) اثر تاریخی قابل توجّه دیگری است که قبلاً در گوشت جنوب غربی صحن امامزاده حمزه علیه السّلام قرار داشته است. در کتیبه کاشی معرّق به رنگ سفید بر زمینه لاجوردی با حاشیه فیروزه فام و گل و بوته و اسلیمی رنگهای مختلف به خط ثلث، تاریخ بنا سال ۹۴۵ نوشته شده است.

پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری 48 اسلاید قابل ویرایش

همچنین احداث بازار و صحن تازه و غرفه ها و ایوانهای اطراف صحن مزبور و ایوان بزرگ آئینه و کفشدارهای دو طرف آن، ساختمان مدرسه امین السّلطان در شمال شرقی صحن، باغ جیران در مغرب آستان و باغ توتی در مغرب صحن بزرگ و بالاخره ساختمان بقعه و گنبد بزرگ امامزاده طاهرعلیه السّلام و تغییر اساسی در وضع آستان حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در دوران قاجاریه صورت گرفت.

مطالب مشابه :

پاورپوینت تحلیل و بررسی آرامگاه شاه نعمت الله ولی کرمان ۱۳۳ اسلاید

پاورپوینت بررسی آرامگاه ارسلان جاذب مشهد

پاورپوینت تحلیل و بررسی آرامگاه بوعلی سینا همدان

بررسی معماری آرامگاه خیام | عطار نیشابوری | کمال الملک و آرامگاه استاد مشکاتیان

فهرست و عناوین اصلی پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم حسنی شهر ری

آشنایی با شهرری

ری باستان

جغرافیای ری

ری کهنه باستانی

آب و هوای ری

تقسیمات شهر ری

مساجد و مصلّی

خانه های ری

کتابخانه های ری

مذهب مردم ری کهن

معماری و ساختمان آرامگاه شاه عبدالعظیم

تصاویری از آستان شاه عبدالعظیم

تکمیلی :

پاورپوینت معماری پیش رو که هم اکنون با عنوان پاورپوینت تحلیل معماری آرامگاه شاه ابدوالعظیم در قالب ۴۸ اسلاید قابل ویرایش , برای اولین بار در فروشگاه معماری سایت معماری دی ال جهت ارائه تقدیم همراهان عزیز میگردد . شما میتوانید با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت ,برای انجام پروژه معماری خودتان مورد استفاده قرار دهید .

پروژه های مشابه |   پاورپوینت تحلیل و بررسی کاخ گلستان به همراه نقشه ها ۱۶۵ اسلاید

 

لطفا از طریق ستاره به این پروژه امتیاز بدید.

متوسط امتیازات: ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۱

تاحالا کسی امتیازی نداده شما اولین باشید!

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *