پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران ۶۰ اسلاید

پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران 60 اسلاید
۵
(۱)

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد یا به عبارتی کاخ عشرت آباد پیشین , ساختمانی از دوره قاجار است که در خاور تهران، در میدان عشرت آباد (میدان سپاه) جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۶۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. بنابراین در بخش پروژه مرمت سایت معماری دی ال قصد داریم , پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران در قالب فایل پاورپوینت, ۶۰ اسلاید قابل ویرایش جهت ارائه تقدیم همراهان عزیز کنیم .

معرفی کاخ عشرت آباد

عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد در شرق تهران کنونی و شمال شرقی تهران قدیم بیرون از دروازه شمیران بین نگارستان (میدان بهارستان) و قصر قاجار ( زندان قصر ) جای داشت و در سال ۱۲۹۱ قمری به فرمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. این عمارت در میان باغ عشرت آباد قرار داشت که کاخها و کوشکهای پهناور و بزرگ داشت.

پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران 60 اسلاید

در میانه باغ، حوض و چشمه و فواره‌های گوناگونی وجود داشت و دور تا دور این حوض بزرگ، نزدیک به سی خانه کوچک دو اتاقه به شکل نیم دایره ساخته شده بود که در و پنجرهٔ چوبی آن‌ها به سوی مرکز حوض باز می‌شد و در هر یک از آن‌ها یکی از زنان شاه زندگی می‌کردند. این باغ بیشتر مکان برگزاری مراسم عروسی و تفریحات شاه بود و در آن ساختمان کلاه فرنگی، به صورت برج چهار طبقه ساخته شده بود که پوشش سقف طبقه چهارم از شیروانی و طبقه سوم آن دارای شاه‌نشین با آینه کاری و مقرنس بود.

 

پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران 60 اسلاید

این کاخ از کاخ‌های ییلاقی ناصرالدین‌شاه در بیرون از حصار تهران بود که پس از سرنگونی دودمان قاجار، کاخ و خانه‌های پیرامون آن در اختیار نهادهای نظامی قرار گرفت. این کاخ همچون کاخ سلطنت‌آباد، قصر فیروزه و کاخ نیاوران که در مناطق پیرامونی تهران ساخته شده بودند بیشتر کاربری تشریفات و ییلاقی داشتند. منبع

پروژه های مشابه |   پاورپوینت معماری معاصر جهان | رنزو پیانو ۲۶ اسلاید

پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران 60 اسلاید

معماری کاخ عشرت آباد

کاخ عشرت آباد پس از نخستین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ ساخته شد. این عمارت با الگوی معماری ایرانی در چهار طبقه بنا نهاده شده‌است. این بنا در دوره‌ای به عنوان خوابگاه انیس‌الدوله یکی از همسران ناصرالدین شاه اختصاص داده شد و در جنوب شرق این عمارت حوض دایره‌ای بزرگی قرار گرفته که آب آن با آب قنات پر می‌شده است.

پروژه مرمت و احیاء عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد تهران 60 اسلاید

مطالب مشابه :

پروژه مرمت و احیاء عمارت بادگیر کاخ گلستان ۱۴۶ اسلاید

پروژه مرمت و احیاء عمارت نصیرالدوله ۱۰۱ اسلاید تهران

پروژه مرمت و احیاء عمارت قزاقخانه تهران ۱۲۵ صفحه ( نقشه های اتوکدی عمارت و پوستر )

پروژه مرمت و احیاء کاخ هروی تهران ( عمارت عین الدوله ) ۱۸۰ اسلاید

لطفا از طریق ستاره به این پروژه امتیاز بدید.

متوسط امتیازات: ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۱

تاحالا کسی امتیازی نداده شما اولین باشید!

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *